Kleszcze groźne przez cały rok!

paź 12, 2022

Kleszcze są wektorami, przenoszą pomiędzy zwierzętami wiele drobnoustrojów (pierwotniaki, bakterie, wirusy) które mogą być przyczyną groźnych chorób. Spośród nich wymienić należy przede wszystkim: babesiozę, erlichiozę i anaplazmozę, boreliozę i hemobartonellozę, kleszczowe zapalenie mózgu i wiele innych.

 Kleszcz może przenosić więcej niż jeden drobnoustrój chorobotwórczy, co może prowadzić do występowania nietypowych dla jednej choroby objawów klinicznych. Zarazki są przenoszone ze śliną kleszcza w trakcie jego odżywiania się. Dlatego tak ważna jest całoroczna ochrona PSÓW i KOTÓW przed kleszczami!

Zakażenie psa pierwotniakiem Babesia niesie wiele katastrofalnych w skutkach zmian wielonarządowych: uszkodzenie wątroby i nerek, a niejednokrotnie nawet wstrząs i śmierć zwierzęcia. Wśród objawów na pierwszy plan wysuwa się wysoka gorączka, osłabienie, zwiększenie zawartości barwników w moczu – ciemny mocz. W przebiegu zakażenia dochodzi do masowego rozpadu erytrocytów, co z kolei wywołuje szereg poważnych konsekwencji takich jak osłabienie, anemia, trudności w oddychaniu.

Anaplazmoza jest chorobą o długotrwałym przebiegu i nie raz niespecyficznych objawach.

W Gabinecie weterynaryjnym MM Salewicz w wesołej posiadamy szeroki wybór środków zabezpieczających psy i koty przed inwazją kleszczy w postaci: obroży, tabletek i preparatów spot – on.

Mamy również doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu chorób odkleszczowych.